10 اشتباه خطرناک در طراحی سات

حضور موفق و موثر در وب و حفظ این موقعیت، به مسئله‌ای بسیار پیچیده تبدیل‌شده است و ربودن گوی سبقت در کسب قدرت در اینترنت به عنوان یک ابزار بازاریابی، روزبه‌روز ضروری‌تر به نظر می‌رسد. طراحی سایت کاری تخصصی است و نیاز به علم دارد، ولی یک نکته که بسیار مهم باید و نبایدهایی است که تنها با تجربه بدست می آید. شما به وسیله علم خود می توانید سایتی زیبا طراحی کنید ولی مشکلاتی هم وجود دارد که از طراحی سایت فراتر است و آن هم فقط با تجربه به دست می آید.

در این مقاله از سایت 13 درصد چند مورد از کارهایی را که در هنگام طراحی سایت برای کسب و کار الکترونیک خود نباید انجام دهید معرفی کرده ایم. البته اشتباهات بیشتری ممکن است در طراحی سایت رخ دهد، از این خطاها جلوگیری کنید تا سایت شما به مراتب بهتر از رقبای شما شود.

طراحی سایت

۱ – استفاده از چندین فونت در یک سایت

طراحی از ابتدا در فتوشاپ و نرم افزارهای کامپیوتری رایج شد و طی چند سال اخیر راه خود را به فضای وب باز نمود. زمانیکه شما در حال طراحی یک تراکت یا بیلبورد هستید حجم فایل ها برای شما اهمیتی ندارد و چه بسا هرچقدر با کیفیت بالاتری خروجی بگیرید نتیجه کار بعد از چاپ بهتر میشود.

ولی در طراحی سایت یکی از فاکتورهای با اهمیت حجم صفحه و سرعت بارگذاری آن است. هر فونتی که در یک صفحه وب بارگذاری میشود ممکن است بین ۵۰ تا ۲۰۰ کیلوبایت حجم صفحه را افزایش دهد و به هر تعداد که تنوع فوت شما بیشتر باشد حجم صفحه نیز بالاتر خواهد رفت. در این شرایط ممکن است صفحه به صورت کامل لود شده باشد ولی هنوز فونت ها در مرورگر کاربر نمایش داده نشوند تا زمانیکه یک به یک دانلود و نمایش داده شوند.

از طرف دیگر استفاده از چندین فونت در یک صفحه عملا طراحی وب سایت شما را از حالت حرفه ای خارج میکند زیرا نمیتوان چندین فونت پیدا کرد که از نظر ظاهری تناسب درستی با هم داشته باشند و یا اگر خیلی به هم نزدیک باشند تنوع فونت بی معنی خواهد شد.

2 - بارگذاری آهسته سرور

در سایت‌های حرفه ای بارگذاری آهسته سایت غیر قابل توجیه است. اما دلیل بارگزاری آهسته چیست؟ مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که خریداران آنلاین به طور متوسط، 4 ثانیه برای بارگزاری سایت صبر می‌کنند. اگر بارگذاری سایت شما به طور قابل توجهی کندتر از این زمان باشد، سایت خود را اصلاح کنید، احتمالا تصاویر سایت شما بیش از حد بزرگ است و یا مقدمه سایت شما حاوی فلش و یا چیزهای دیگر است. بنابراین در طراحی سایت خود به سرعت بارگذاری سایت نیز دقت کنید.

3 -  برقراری ارتباط با شما از طریق سایت بسیار سخت است

راهی بسیار ساده و روان برای ارتباط مراجعان وب‌سایت با خودتان درنظر بگیرید. اطلاعات تماس خود را با دسترسی ساده در تمامی صفحات قرار دهید. به مراجعان بفهمانید از آنچه می‌خواهید، مثل: «با ما تماس بگیرید!» یا «در نشریه‌ی الکترونیکی ما عضو شوید.»

 

4 -  غیرفعال کردن دکمه بازگشت

نویسندگان سایت های مضر، مدت ها پیش دریافتند که چگونه دکمه برگشت مرورگر را غیر فعال کنند در نتیجه زمانی که کاربر این دکمه را فشار می داد یکی از چندین اتفاق ناخواسته رخ میداد: یک تغییر مسیر فوری به موقعیت ناخواسته، ثابت ماندن مرورگر در همان مسیر به دلیل غیر فعال شدن دکمه بازگشت و یا باز شدن یک صفحه پاپ آپ.

توصیه می شود این کار را هیچ گاه در طراحی سایت خود انجام ندهید. این باعث اذیت کاربر می شود در نتیجه کاربر دیگر به سایت شما بر نمی گردد.

 

5 -  باز کردن پنجره های جدید

در گذشته استفاده از چندین قالب جدید برای به نمایش گذاشتن محتوا در هنگام کلیک کاربر در یک سایت، یک نوآوری در طراحی سایت بود. اما در حال حاضر این فقط باعث آزار بازدیدکنندگان می شود زیرا این باعث بالابردن روابط منابع سیستم، کاهش سرعت پاسخگویی کامپیوتر و به طور کلی پیچیده تجربه بازدیدکننده می شود. استفاده از این ابزار آسان است اما از آن استفاده نکنید. در مرورگرهای رایج مانند فایر فاکس اگر کسی مایل به باز کردن لینک در تب جدید باشد قادر به انجام این کار است بنابراین نیاز نیست شما از آن در طراحی سایت خود استفاده کنید.

 

6 -  استفاده از بنرهای زیاد در طراحی سایت

منظور ما در اینجا بنرها تبلیغاتی در کناره های سایت نیست بلکه سایت هایی هستند که با استفاده از تصاویر و جملات تشویقی تلاش میکنند کاربران را به صفحه یا رفتار خاصی هدایت کنند. به عنوان مثال شما در زمینه فروش آموزش های ویدئویی فعالیت میکنید و در بخش هایی از سایت فضایی برای خرید آنلاین محصولات قرار داده اید.

اگر برای هر محصول خود یک بنر و یک جمله تاثیر گذار مانند (۲۰ درصد تخفیف برای خرید اول) قرار دهید عملا آسیب جدی به طراحی سایت خود خواهید زد. اگر فقط یک محصول شاخص را به کاربر پیشنهاد دهید شانس بیشتری برای افزایش فروش خود خواهید داشت زیرا با مشاهده بنرهای زیاد حس عدم اطمینان و کیفیت در ذهن کاربر ایجاد خواهد شد.

 

7 -  استفاده از تصاویر آماتور یا غیر مرتبط

بسیاری از مدیران سایت ها یا طراحان، زمان کافی برای انتخاب تصاویر سایت صرف نمیکنند و با جستجو در گوگل اولین تصاویر مرتبط با موضوع را استفاده میکنند. این کار باعث میشود تصاویری که در بخش های مختلف سایت استفاده میشود هماهنگی رنگ بندی و سبک را نداشته باشند و عملا در هر صفحه هویت جدیدی از برند شما به کاربر نمایش داده میشود.

 

همچنین زمانیکه تصاویر مورد نظر خود را از گوگل پیدا میکنید عملا خود را در معرض استفاده از محتوای تکراری قرار میدهید زیرا گوگل این تصاویر را قبلا در سایت های دیگر مشاهده و ایندکس کرده و وجود آن در صفحات شما ارزش افزوده ای از نظر سئو برای شما نخواهد داشت. تا اینجا اشارات زیادی به سئو داشته ایم اگر با این مفهوم آشنایی کافی ندارید پیشنهاد میکنیم به بخش آموزش سئو در وبسیما مراجعه کنید تا اطلاعات کاملی دریافت نمایید.

 

8 - قرار ندادن لینک شبکه های اجتماعی در سایت

اکثر کسب و کارها دارای صفحات فیس بوک، توییتر و پینترست هستند. نکته این است که شبکه های اجتماعی قهرمان ثبات هستند و کسب و کار ها با حضور داشتن در این شبکه ها از آنها سود می برند. فراموش کردن قرار دادن لینک شبکه های اجتماعی در سایت در هنگام طراحی سایت یک اشتباه بزرگ است. با انجام صحیح این کار شما ترافیک سایت خود را خیلی بیشتر افزایش خواهید داد.

 

9 - لینک های شکسته شده

لینک های نادرست و یا بیش از حد که کلیک بر روی آنها هیچ تاثیری ندارد و یا منجر به انتقال به صفحات خطای "404" می شود، برای پیمایشگر هر سایت به مانند زهر است. سایت خود را هر هرفته بررسی کنید و مطمئن شوید که تمام لینک ها به درستی کار می کنند. یک لینک "تماس با مدیر سایت" در قسمت فوتر سایت خود قرار دهید تا بازدیدکنندگان در صورت مشاهده لینک خراب و سایر اشتباهات در سایت به شما اطلاع دهند، و این خطاها را به سرعت رفع کنید.

 

10 - پخش خودکار موزیک در سایت

برخی اوقات برای القای حس موجود در سایت به کاربر و جلب توجه بیشتر؛ پیشنهاد میشود که پخش موزیک در طراحی سایت استفاده شود. هردو هدف بسیار ارزشمند هستند ولی وسیله ای که انتخاب شده است مناسب نیست. کاربرانی که به سایت شما مراجعه میکنند سلیقه موسیقایی یکسانی ندارند و استفاده از یک آهنگ مشخص برای همه خوشایند نخواهد بود.

از طرف دیگر بسیاری از کاربران هنگام مراجعه به سایت شما در محیط های عمومی و دفاتر کاری خود هستند و ممکن است آمادگی لازم برای پخش موزیک از دستگاه خود را نداشته باشند. در این شرایط کاربر به سرعت سایت شما را ترک میکند یا در بهترین حالت صدای دستگاه خود را قطع میکند. علاوه بر اینها استفاده از موزیک موجب افزایش حجم صفحه و کاهش سرعت بارگذاری صفحه نیز خواهد شد که میتواند در سئو سایت شما تاثیر منفی داشته باشد.

طراحی رایگان سایت

 

از همراهی شما خرسندیم :-)

استارت آپ 13 درصد

13% چیست؟

مطالب مشابه