بازاریابی محتوا چیست؟ ویژگی های بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا چیست؟

 

بازاریابی محتوا را میتوان یکی از تکنیک های مدرن بازاریابی در فضای اینترنت دانست. البته عمر این روش بازاریابی بسیار بیشتر از اینترنت است زیرا که از دوره انسان های غارنشین آغاز شده و همواره با پیشرفت جوامع بشری رشد کرده است. یکی از نمونه های بسیار موفق بازاریابی محتوا را میتوان منشور کوروش کبیر دانست. کتیبه ای که همچنان بعد از صدها سال توانسته ارزش و اعتبار ایران را در مجامع بین المللی بالا ببرد.

پیش از هر چیز اجازه بدهید بر این نکته تأکید کنیم که واژه‌ی بازاریابی (Marketing) در اصطلاح بازاریابی محتوا (Content) کمی محدودتر از چیزی است که به عنوان بازاریابی در فضای مدیریت می‌شناسیم و به کار می‌بریم.

مارکتینگ در این‌جا بیشتر به مفهوم فروش نزدیک است.

علت این مسئله را هم باید در نخستین کسانی جست که این اصطلاح و تعبیرهای هم‌خانواده‌ی آن را به‌کار برده‌اند. در ادامه ی این مقاله از سایت 13درصد با ما همراه باشید.

 

اهمیت و ویژگی های بازاریابی محتوا

 

  1. بازاریابی محتوا افراد را با توجه به ویژگیهایشان، درگیر می کند. بدین صورت که با توجه به مکان و ویژگی های آن، مخاطب را بررسی کرده و محتوا مختص به آن تولید می شود.
  2. تعامل با خریدار از اصول مهم در بازاریابی می باشد. یعنی آنچه که مشتری یا مخاطب قصد خریداری دارد نیاز به بازاریابی محتوای یکسان دارد.
  3. بازاریابی محتوا باید داستان دنباله داری را روایت کند. محتواها نباید لزوما راجع به کسب و کار ما سخن بگوید و باید حالت داستانی را به خود بگیرد و داستانی را نهایتا روایت کند.
  4. اطمینان لازم را کسب کنید که که بازاریابی محتوا متناسب با کانال هایتان باشد، برای مثال برای کانال های تلگرام نیاز به محتوی منحصر به خود تلگرام، بازاریابی ایمیل محتوای نیازمند خودش است. به این نکته مهم نیز باید دقت کرد که محتواها برای کانال های ارتباطی و رسانه ای یکی نیست و به طور قطع در فضای اینستاگرام و تلگرام و فضاهای مجازی محتواهای یکسان استفاده نمی شود.
  5. محتواهای شما دارای هدف مشخص و واحد هستند. پس باید مطمعن شویم که محتواهای ما هدف مشخصی را دنبال می کنند.
  6. بازاریابی محتوا باید معیارهای از پیش تعیین شده داشته باشد. اهدافی که در ذهنمان به تصویرسازی درآوردیم، دقیقا همان را تولید کنیم. قبل از شروع کار نیز باید معیارهای از پیش تعیین شده را دسته بندی کرده و مکتوب کنیم.
  7. بازاریابی محتوای همیشه بادوام داشته باشید. محتوای شما ماهها و سالها بدون تاریخ انقضا باشد. با احتساب اینکه محتواها برای فضاهای مجازی مانند اینستاگرام و تلگرام میتواند کوتاه مدت باشد ولی محتوای مقالات و کتابها و... باید مدت زمان طولانی داشته باشد. وقتی در مورد استراتژی محتوا فکر می کنیم باید به این نکته دقت کنیم که حدود 70 درصد مشتریان به اطلاعات و راهکارها اعتماد می کنند که قصد فروش چیزی را نداشته و آموزشی باشند. 62 درصد آنها به راه حلهایی اعتماد دارند که اطلاعات را و به بهترین شیوه برای افرادی که از آنها خریداری کردند، ارائه می دهد. به مشتریهایمان نحوه استفاده درست از محصولات و خدمات را آموزش دهیم. زیرا این استراتژی باعث ایجاد احساس خوشایند و ارتباط مداوم می شود.

 

رعایت این 7 اصل اساسی در تولید محتواها بسیار حائز اهمیت است. تطبیق محتواهایی که تولید می کنید با این اصول از قدم های اولیه بازاریابی محتوا است.

 

 

حتما بخوانید: برای توضیحات بیشتر در زمینه ی بازاریابی محتوا به این مقاله مراجه فرمایید.

فواید بازاریابی محتوا

 

  1. آگاهی در مورد برند

در حدود 92 درصد از خریدها با جستجوی آنلاین شروع می شوند. زمانی که مخاطبان شما را جستجو می کنند، باید در دسترس باشید.

 

  1. برتری داشتن برند

احتمال خرید مشتریان از شرکتی که اعتماد آنها را جلب کرده است بیشتر است و ما با تولید محتوای مناسب، اعتماد را در آنها بوجود می آوریم.

 

  1. دستیابی به مشتریان بیشتر با هزینه کمتر

برخلاف تبلیغاتی محیطی پر هزینه مانند بیلبردها، استندها، تبلیغات در تلوزیون و رسانه ها، جذب مخاطبین در بازاریابی محتوا در دراز مدت به دست می آید. از آنجایی که محتوای تولید شده برای دوام و بقا تولید شده است، با هزینه اولیه کمی می توانیم در آینده مشتریان بیشتری را بدست بیاوریم.

از همراهی شما خرسندیم :-)

استارت آپ 13 درصد

13% چیست؟

 


 

مطالب مشابه