بازاریابی موتورهای جستجو(sem) چیست؟تفاوت sem و seo

?what sem

برای حضور در دید مشتریان موتورهای جستجو به‌غیراز بحث SEO   که کارایی‌های خواسته خود را دارد مبحث بازاریابی موتورهای جستجو را یا همان Search Engine Optimization که امروزه به SEM  معروف است به میان آوردند که در میان موتورهای جستجو گوگل در این تجارت از بقیه پیشه گرفته است. البته شرکت‌های مثل alexa  هم در این زمینه صاحب سبک است.

اصطلاح SEM که شکل کوتاه‌شده Search engine Marketing است، راهی بسیار موثر برای کسب و کارهای کوچک به منظور افزایش مشتریان، بالابردن درآمد و کم کردن هزینه‌های جذب مشتری است. SEM در واقع نوعی روش برای بالا بردن ترافیک سایت است که از طریق پرداخت هزینه، انجام می‌شود. در ادامه این مقاله از سایت 13 درصد به بررسی موضوع sem و معایب و مزایا آن خواهیم پرداخت.

مزیت استفاده از روش‌های SEM برای بازاریابی :

1.    هزینه کم و بازدهی زیاد دارد.

2.    مشتری در کمترین زمان ممکن می‌تواند محصول مورد نظر خود را پیدا کند.

3.    موجب نام‌آشنایی برند (Brand awarness) شما در فضای مجازی می‌شود.

4.    نوعی بازاریابی بین‌المللی است و به‌روز است.

5.    به نسبت سئو زودتر نتیجه می‌دهد و لازم نیست چندین ماه صبر کنید.

6.    برای کسب‌وکارهای تازه راه‌اندازی شده مطمئن‌ترین راه هزینه تبلیغات است.

 

معایب استفاده از روش‌های SEM برای بازاریابی :

1.    ممکن است بازدید شما را بالا ببرد اما سفارش‌ها یا خرید از سایتتان را زیاد نکند.

2.    اگر سایت شما آماده ارائه اطلاعات کافی و به‌دردبخور به بازدیدکنندگان نباشد، مشتری‌های زیادی را از دست می‌دهید.

3.    اثربخشی SEM کوتاه‌مدت است و یک رویکرد طولانی‌مدت نیست.

بخش‌هایی از SEM که بطور مجزا از SEO هستند و تفاوت‌های این‌دو را شامل می‌شوند را در ادامه شرح خواهیم داد:

وب دایرکتوری

پرداخت هزینه به دایرکتوری‌های بزرگ و شناخته شده برای آن‌که سایت شما را به بازدیدکنندگان و در نتایج جستجو نمایش دهند بسیار راحت‌تر از آماده سازی مناسب برای حضور در صفحه اول موتورهای جستجو است. بعضی از این دایرکتوری‌ها تنها با پرداخت هزینه و بعضی بصورت رایگان سایت شما را به نمایش می‌گذارند و با پرداخت هزینه میزان محبوبیت و بازدید شما را افزایش می‌دهند. که در واقع بخشی از SEM شما خواهد بود. یکی از وب دایرکتوری ها معتبر ایرانی سایت هزار سایت می‌باشد.

 

 

تبلیغات سنتی

بعنوان بخش دیگری از SEM، این روش شامل قرار دادن تبلیغات پولی شما در نتایج موتورهای جستجو می باشد که با توجه به کلمه کلیدی مناسب مورد نظر خودتان و براساس تعداد نمایش به بازدیدکنندگان صفحات جستجو برای شما هزینه خواهد داشت. در واقع تبلیغات شما به تعداد بازدیدکنندگان از سایت‌تان بستگی ندارد.

 

تبلیغات کلیکی (PPC)

در این روش شما تنها به ازای تعداد کلیک بر تبلیغ هزینه خواهید پرداخت. هزینه این روش در SEM به مراتب بالاتر بوده و شناخته شده‌ترین سایت در این زمینه موتور جستجوی گوگل است. در این روش شما میزان هزینه مورد نظرتان برای تبلیغ و کلمه کلیدی را مشخص نموده و به ازای بازدیدکنندگان سایت‌تان از این مسیر مقداری پول از حساب شما کسر می‌شود. کمپین های تبلیغاتی زیادی هم اکنون در ایران به همین روش فعالیت می‌کنند که همکاری با آن‌ها شامل SEM نمی‌شود و به تبلیغات سایت شما مربوط خواهد بود.

 

در SEM سایت شما باید از نظر محتوا، زیبایی و نحوه ارائه آماده حضور بازدیدکنندگان باشد در غیر اینصورت به سرعت فراموش شده و یا بعنوان سایتی نامناسب در ذهن آن‌ها باقی خواهید ماند.

 

اول SEO بعد SEM

هیچ استراتژی SEM ای بدون SEO مناسب موفق نخواهد بود. با توجه به اینکه SEO به معنی آماده سازی سایت هم برای بازدیدکنندگان و هم موتورهای جستجو است شاید به تنهایی برای یک سایت کافی باشد. با این حال اگر شما توان مالی کافی برای SEM را دارید، ابتدا SEO سایت خود را آماده کنید.

از همراهی شما خرسندیم : -)

استارت آپ 13 درصد

13% چیست؟

مطالب مشابه